Odměny za nákup

- Při nákupu nad 5000,- Kč u nás

dostanete 5% slevový kupón

na další nákup.

- Ke každé objednávce dostanete

zdarma aršík samolepek.

Nevíte jaký dárek?

Pomůžeme Vám vybrat

Kontaktujte nás na 

emailu rc-auta.eu@seznam.cz

nebo tel. 602336636

a my Vám rádi pomůžeme s výběrem

nebo sestavíme nabídku přesně na míru

Sledujte nás na Facebooku

Facebook

Zboží Vám doručí

 

V tomto článku vám poradíme jak s lakováním nové karoserie pro váš RC model

Plánujete si pořídit, nebo jste již pořídili model či novou karoserii a plánujete její lakování, avšak máte strach, že se vám na první pokus nepovede? Poradíme vám jak nato, není to vůbec složité a možná vás překvapí, jak hodně vás to bude bavit.

Jak vystřihnout karoserii pro rc model

Lexanové, nebo také polykarbonátové karoserie jsou vyrobeny z čirého materiálu připomínajícího pet lahev, avšak naproti pet lahvi je polykarbonát velmi pevný, pružný a odolný vůči nárazům a promáčklinám. Lexanové karoserie jsou vždy dodávány jako polotovar, vždy obdržíte čistý výlisek určený k vyřezání a nalakování.

V první řadě je třeba karoserii hezky vystřihnout, k tomu aby otvory pro kola byli co nejkulatější, vám pomohou naše zahnuté nůžky na lexan. Pro rovné plochy nabízíme také nůžky rovné. Pokud vám v nějakém místě zůstala nějaká nerovnost, nesnažte se ji za každou cenu zastřihnout, pokud se jedná o drobnost nerovnou, doporučuje se ji zabrousit smirkovým papírem, pozor však nato abyste brousili pouze hranu, neměli byste v žádném případě poškodit lakovací plochu lexanu.

Dalším úkolem je označení otvorů pro sloupky karoserie, nejlépe je označit si otvory pro sloupky ještě před nalakováním, dokud je karoserie průhledná. Označení je nejlepší provést z vrchní strany karoserie lihovým fixem. Pokud jste tento krok přeskočili a karoserii máte nalakovanou, je dobré pro označení otvorů pro sloupky použít nějaký nástroj, např. naše značkovače karoserií

Jak a jaké barvy vybrat pro lexanovou karoserii

Při výběru barev pro polykarbonátovou karoserii je třeba dávat pozor nato, abyste koupili opravdu spray na lexan, ten má speciální složení tak aby se do karoserie tzv. naleptal, barvy jsou pak pružné a odolné vůči loupání a praskání i při sebevětším nárazu. Nejčastěji používané a vyhledávané pro perfektní vlastnosti jsou spraye značky Tamiya, ty jsou označovány písmeny PS, spray označen jako TS jsou určené na plast a často jsou používány na lakování plastového příslušenství karoserií (zrcátka, křídla, plastové paraboly, disky)

Jak odmastit lexanové karoserie rc modelů

Před samotným lakováním je nutné karoserii důkladně odmastit, většina výrobců doporučuje karoserii omýt jarovou vodou, je to jedna z možností, avšak pokud chcete co nejrychleji lakovat a nemáte čas čekat, než vyschnou všechny záhyby karoserie od kapek vody, doporučujeme použít některé z námi nabízených odmašťovačů / odlakovačů karoserií. Ideální je odmašťovač/odlakovač ve sprayi, který jednoduše nanesete přímo na karoserii a pak důkladně otřete papírovou utěrkou. Je dobré si vždy na kusu nějakého materiálu vyzkoušet, zda používaná utěrka nepouští chlupy, ty se před lakováním z karoserie velmi špatně dostávají. Po odmaštění použijte z vnitřní strany karoserie maskovací pásky pro vytvoření vámi zvoleného designu nebo nalepte výrobcem dodávané maskovací polepy na okna a světla. Vždy důkladně vyhlaďte jednotlivé záhyby tak aby barva při lakování nemohla záhybem protéct nebo podfouknout.

Jak nalakovat polykarbonátovou / lexanovou karoserii pro rc model

Důležité je vědět že lexanové karoserie se lakují z vnitřní strany, tím se karoserie stane odolnou vůči oděru a také získá na lesku, protože po nalakování se z vnitřní strany zdají barvy jako matné. Také je důležité na karoserii před lakováním ponechat průhlednou krycí folii, která je z výroby umístěna na vrchní straně karoserie a slouží při lakování jako ochrana před přichycením částeček barvy z vrchní strany karoserie. V případě že vytváříte vícebarevné provedení karoserie pomocí maskovacích pásek, fastmasku, nebo maskovacích folií oken a světel, je třeba barvy nanášet od nejtmavší po nejsvětlejší, z důvodu snížených krycích vlastností světlých barev. Začínáme tedy černou a pak nanášíme po odstínech po nejsvětlejší, tzn. Bílou. V případě že lakujete svítivé, metalické nebo hodně světlé barvy je třeba pro dobré krytí uzavřít stávající barvu přelakováním bílou barvou.

Barvy by měli mít pokojovou teplotu a i lakování by mělo probíhat nejlépe v prostorách s pokojovou teplotou. Jednotlivé barvy nanášíme alespoň ve třech vrstvách, důležité je nanášet barvu z dostatečné vzdálenosti, alespoň 15-20cm, jednotlivé vrstvy nanášíme pouze zaprášením, barva nesmí téct, pauzy mezi jednotlivými vrstvami by neměli být delší než 5min. proto aby se jednotlivé vrstvy dobře spojili. V případě že jste ukončili lakování, nechte barvy dobře zaschnout, alespoň 15min. Poté můžete z karoserie odstranit maskovací folie a vrchní krycí folii. Poté můžete začít s umisťováním samolepek, které jsou ke karoserii dodávané. Ve finále můžete do karoserií pomocí speciálního děrovače vytvořit otvory pro sloupky a doplňky (křídlo, zrcátka apod.)

Jak odstranit barvu z lexanové karoserie

Pokud chcete odlakovat lexanovou karoserii, nebo vám jen trochu bary steklo či zaprášilo část karoserie, kam se barva dostat neměla, můžete použít jeden z produktů, který je k tomuto určený. Drobné nedostatky stačí odstranit pomocí vatových tyčinek namočených do odlakovače na polykarbonát, větší plochy je třeba nanášet a stírat systematicky, na to jsou lepší odlakovače lexanu ve sprayi. Složení odlakovačů je vytvořené tak aby karoserii nenaleptali, tzn. I po úplném odstranění barvy nedojde ke zmatnění lexanu, tak jako při použití běžných odlakovacích prostředků (benzín, aceton, odlakovač na nehty) všechny tyto produkty způsobí zmatnění a zkřehnutí polykarbonátu. Odstranění barev je závislé na stáří lakované barvy, čerstvě lakované plochy lze velmi rychle opravit, barvy z karoserie, která je nalakovaná již delší dobu se odstraňují hůře, proto u takových karoserií doporučujeme provádět pouze drobné úpravy, úplné odstranění barvy z celé karoserie by bylo velmi nákladné a časové náročné.

  • Využijte možnost doručení ZDARMA!