Odměny za nákup

- Při nákupu nad 5000,- Kč u nás

dostanete 5% slevový kupón

na další nákup.

- Ke každé objednávce dostanete

zdarma aršík samolepek.

Nevíte jaký dárek?

Pomůžeme Vám vybrat

Kontaktujte nás na 

emailu rc-auta.eu@seznam.cz

nebo tel. 602336636

a my Vám rádi pomůžeme s výběrem

nebo sestavíme nabídku přesně na míru

Sledujte nás na Facebooku

Facebook

Zboží Vám doručí

Model auta pro závodní ježdění

Jste-li pevně rozhodnuti stát se mistrem světa nebo aspoň republiky, nezbývá vám, než se poohlédnout po té nejvyšší třídě volantových RC souprav reprezentovaných Multiplexem PROFI CAR 707. Samozřejmostí je používání přijímače IPD s dvojím směšováním s obvodem fail-safe, což je zcela nezbytné, pokud si představíte třeba „řvoucí monstra" v měřítku 1:5. Vysílač je samozřejmě počítačový se spoustou užitečných funkcí (jako je třeba ABS systém, funkce omezující prokluzování kol při akceleraci, možnost nastavování odlišné reakce řízení pro vjezd a výjezd ze zatáčky atd.), které jsou pro špičkové závodní ježdění nezbytné. Počítejte s tím, že pokud to bude vaše úplně první souprava, bude chvíli trvat, než se ji naučíte plně využívat. Ostatně ani pořizovací náklady nebudou nejnižší – Formule 1 si pochopitelně žádá svoje.

Pokud nejsou vaše ambice tak vysoké, ale přesto chcete chytrou RC soupravu, se kterou můžete jezdit třeba soutěže typu Tamiya Cup s auty v měřítku 1:10 nebo 1:8, je tu pro vás třída poněkud nižší a levnější. Reprezentují ji Hitec AGGRESSOR CRX a Multiplex PROFI CAR 403. Opět jsou to počítačové FM soupravy s pamětí na parametry pro několik modelů, s funkcemi jako jsou dvojí výchylky, exponenciální průběh výchylek (pokud souprava tuto funkci nemá, je pro jakékoliv závodní ježdění nevhodná), vícebodová křivka průběhu plynu (jen Profi CAR 403) nebo ABS (jen AGGRESSOR). Samozřejmostí je možnost mixovat plyn nebo řízení do třetího kanálu – nezbytné pro větší modely se spalovacím motorem, které mají zvláštní servo pro ovládání karburátoru a silné servo pro brzdy.

Vysílače Multiplex mohou navíc pracovat ve vícekanálovém režimu (až 5 nebo 7 kanálů), což je činí vhodnými i pro modely nákladních aut (trucků).

Model lodi na dovolenou k vodě, jednoduchý model auta

Pomineme-li výhodnou možnost zakoupení soupravy hotového modelu lodi nebo auta a RC soupravy (jako jsou náš SEAMASTER a HAWAII), bude vám pro ovládání jednoduchých modelů (např. Challenger, Bohemia) dokonale stačit nejobyčejnější dvoukanálová souprava, s níž budete ovládat kormidlo (řízení) a otáčky motoru. Stejnou soupravu využijete i pro nezávodní ježdění s RC autem nebo létání s jednoduchým modelem letadla typu RC házedla, větroně s řízenou směrovkou a výškovkou (nebo křidélky a výškovkou) atd.

Hitec Ranger 2N je dvoukanálová soupravy s amplitudovou modulací (AM) sestávající se z vysílače, přijímače vybaveného obvodem BEC (stabilizátorem napájení dovolujícím napájet přijímač přímo z pohonného šesti- nebo sedmičlánku), dvou serv, vypínače, pouzdra na tužkové akumulátory. Vysílače jsou vybaveny přepínači, které umožní obrátit smysl výchylek serv, což velmi usnadňuje jejich instalaci do modelu.

Samozřejmě - k autu patří volant. Pro jednoduché modely spolehlivě vystačí jednoduché pistolové RC soupravy Hitec AGGRESSOR AM (dvoukanálový, AM modulace) nebo AGGRESSOR FM (tříkanálový, FM modulace). AGGRESSOR AM má volant pro řízení a spoušť pro ovládání plynu, trimy pro oba kanály, přepínače pro obrácení smyslu chodu serva v obou kanálech a velikost výchylek řízení nastavitelnou knoflíkem na rukojeti. AGGRESSOR FM má navíc třetí kanál (ovládaný spínačem), a možnost nastavení velikosti výchylek v kanálech řízení a plynu.

Pokud máte rádi počítače, je tu pro vás Multiplex Profi Car 301, s pamětí na tři modely, programovým nastavováním velikosti a smyslu výchylek serv, exponenciálního průběhu výchylek (velmi užitečné pro řízení!) a pomocným třetím kanálem. Užitečné může být, že všechny pistolové vysílače Multiplex mohou pracovat s FM i AM modulací.

Maketa lodi s množstvím pomocných funkcí, model kamionu nebo tanku

Pro tento účel budete potřebovat vícekanálovou RC soupravu s větším množství spínacích funkcí. Pro jednodušší modely vyhoví zpravidla některý vícekanálový vysílač popsaný v oddíle A. Pro složité modely bude třeba vysílač doplnit tzv. multi moduly, které dovolují znásobit počet ovládaných kanálů. Tento modul pracuje tak, že signál z několika ovladačů (přepínačů) sloučí do jednoho kanálu. K příslušnému kanálu přijímače je potom připojen dekodér, který umožňuje připojení několika serv nebo přímo spínání menších proudů pro ovládání relé, spouštění klaksonů apod.

Multiplex nabízí dekodér MULTINAUT IV, který umožňuje ovládání až čtyř serv nebo spínání vnějších napětí až 16V a proudu až 4A. Můžeme jej využít již ve spojení s vysílačem Multiplex PICO. Pokud MULTINAUT IV použijete ve spolupráci s některou z počítačových souprav, získáte možnost využití mixových funkcí (např. u dvoumotorové lodi můžete spolu s vychylováním kormidla měnit i otáčky jednotlivých šroubů a zvýšit tak manévrovací schopnosti).

Letadla pro rekreační polétání

Rekreační létání pro radost začíná někde – řekněme u RC házedla s řízenou směrovkou a výškovkou. Pro takový model v principu stačí ten nejobyčejnější dvoukanál, jako je Ranger 2N. Pravda stačí, ale mnoho možností pro další vývoj nedává. O dvoukanálech si můžete více přečíst v kapitole věnované rekreačním modelům aut nebo lodí.

Tříkanálové klasické RC soupravy

O něco víc nám nabídnou soupravy tříkanálové - Ranger 3FM Sky. Vysílač svým uspořádáním odpovídá dvoukanálu, má však navíc třetí pomocný proporcionální kanál. Je vybaven rovněž přepínači smyslu pohybu serva a dokonce možností nastavit pro dva „knyplové" kanály velikost výchylky. Navíc je tu velmi užitečný mix pro ovládání motýlkových ocasních ploch nebo elevonů pro samokřídla. Může to být ideální druhé rádio do rodiny pro nenáročné použití (pokud třeba vyrazíte na víkend do přírody a do batohu si přibalíte svoje oblíbené samokřídlo).

Čtyř- a šestikanálové klasické RC soupravy

Ta „opravdová rádia" pro modely letadel začínají ovšem u čtyř kanálů na křížových ovladačích (knyplech). Čtyřkanálové soupravy v naší nabídce zastupuje Hitec LASER 4FM. Kromě dvou křížových ovladačů je vybaven ještě přepínači smyslu výchylek serv na vysílači a zásuvkou učitel-žák, umožňující učit se létat na dvojím řízení se soupravami propojenými kabelem.Nechybí tu možnost nastavit velikost výchylek serv křidélek a výškovky (tuto funkci mají normálně jen počítačová rádia) a vypínatelný mix pro elevony a motýlkové ocasní plochy.

Takže máme čtyři kanály: to je křidélka (první model je asi mít nebude, ale další už určitě ano!), výškovka, směrovka a plyn (otáčky motoru). To by mělo stačit pro valnou většinu rekreačních modelů. Možná ale někdy v budoucnosti budete chtít ovládat ještě vztlakové klapky (většina polomaket nebo maket by je měla mít) a třeba ještě zatahovací podvozek nebo odhoz bomb či bonbónů, seskok parašutisty nebo jinou „vymyšlenost". Proto jsou tu šestikanálový Hitec LASER 6FM a až sedmikanálový Multiplex PICO.

Laser 6FM umí totéž co LASER 4FM, přibyly ovladače dvou dalších kanálů (otočný knoflík a přepínač), přepínače dvojích výchylek pro kanály křidélek a výškovky a možnost nastavení velikosti výchylek pro kanály plynu a směrovky. Potěší rovněž precizní křížové ovladače v provedení, jaké je jinak obvyklé u souprav mnohem vyšších cenových kategorií.

PICO je typický představitel modulárních RC souprav. Zakoupíte jej jako čtyřkanál a libovolně můžete doplnit až tři další kanálové ovladače (posuvný, otočné knoflíky nebo přepínače). Nechybí mixy pro ovládání křidélek dvěma servy s nastavením diferenciace výchylek, motýlkových ocasních ploch, Power mix, který v závislosti na plynu potlačuje výškovku, takže se motorový větroň se zapnutým motorem nebude nadměrně vzpínat. Po dokoupení odpovídajících ovladačů a přepínačů můžete nastavovat poměr uvedených mixů a navíc využívat mix křidélka-směrovka.

Počítačové RC soupravy

Málo platné, technický pokrok se valí neúprosně dál a přináší nám požehnání v podobě počítačových RC souprav. I když si řada lidí stále ještě myslí opak, počítač není v RC soupravě jen proto, aby mohla být dražší. Ve skutečnosti přináší spoustu možností, jak naše modely vylepšit a létání s nimi zpříjemnit (zvláště, pokud si najdeme trochu času na pročtení návodu k použití).

Podle „chytrosti" počítače bývá zvykem RC soupravy rozdělovat zhruba do čtyř tříd:
základní - paměť na 2-5 modelů, nastavitelné velikosti výchylek, dvojí výchylky a 3-4 další mixy a funkce (Hitec FLASH 4 a 5SX).
střední-nižší - paměť na více než 5 modelů, cca 10-30 předprogramovaných mixových funkcí, jednoduchý heli program, volně programovatelné mixy (Multiplex COCKPIT a zčásti Hitec ECLIPSE 7 a Multiplex ROYAL EVO 7)
střední-vyšší - větší množství předprogramovaných mixů s více nastavitelnými parametry, heli program s pětibodovými křivkami předvolby plynu a kolektivu (zčásti Hitec Eclipse 7 a Multiplex Royal evo 7, Multiplex ROYAL EVO 9 a 12 a PROFI mc 3030 jsou typickými představiteli této třídy s řadou funkcí běžných u profi souprav)
profi soupravy - množství neuvěřitelně chytrých mixů pro všechny možné i nemožné případy, prostě špička Multiplex PROFI mc 4000).

Pro naši „rekreační" kategorii jsou vhodné soupravy základní a střední třídy.

Základní třída

Počítač (mikroprocesor) ukrytý ve vysílači Flash 4SX nebo Flash 5SX rozšiřuje možnosti klasické RC soupravy především třemi následujícími způsoby:
1) Má paměť na naprogramování pěti modelů. V praxi to znamená, že můžete „vyjet na pole" se dvěma různými modely a mezi nimi můžete přecházet jen pouhým přepínáním modelů v paměti vysílače, aniž byste museli přemýšlet o nastavování velikosti výchylek kormidel, polohy trimů atd.
2) Dovoluje programovat velikosti a smysly výchylek serv, nastavovat exponenciální průběh výchylek, Flash 5SX přepínat velikosti výchylek za letu.
3) Nabízí použití mixových funkcí pro ovládání motýlkových ocasních ploch, elevonů u samokřídel, mix křidélka-směrovka a FLASH 5SX mix flaperony s možností vyrovnávat naprogramovaným vychýlením výškovky klopivý moment způsobený klapkami.
Obě soupravy jsou vybaveny digitálními trimy (jejich poloha zůstává uložena v paměti), stopkami a zásuvkou učitel-žák. FLASH 4SX je čtyřkanálový, FLASH 5SX má navíc pátý kanál (přepínač) a přepínače dvojích výchylek.

Nižší střední třída

Naše pracovní označení by mohlo sice vzbuzovat dojem něčeho méněcenného, ale opak je pravdou. RC soupravy této třídy jsou již plnohodnotné „stroje". Mají paměť aspoň na šest modelů modelů, samozřejmě zvládají všechny funkce, které byly zmíněny u souprav základní třídy, pyšní se mnohem větším počtem předprogramovaných mixů pro motorové modely a větroně; nechybějí volně programovatelné mixy a heli program pro vrtulníky. Prostě, budete-li se věnovat rekreačnímu létání, vydrží vám taková souprava na věčné časy. Stejně tak vám nebude nic bránit pustit se v řadě kategorií do létání soutěžního, i když pravděpodobně časem pocítíte potřebu zakoupení soupravy chytřejší. Ale pamatujte, že technika je důležitá, ale šikovné ruce a bystrý mozek jen tak nenahradí.

V této třídě již výrazněji vyvstávají rozdíly mezi dvěma základní konstrukční směry v provedení vysílačů. Jde o to, zda máte soupravu modulární (oblíbené hlavně v kontinentální Evropě), u níž zakoupíte vysílač osazený jako čtyřkanál se dvěma křížovými ovladači a dále je již na vás, co dalšího doplníte. Výhodná je nižší počáteční pořizovací cena, pro „hračičky" možnost promýšlení doplňků a rozšiřování a hlavně vědomí, že koupíme jen to, co opravdu potřebujeme. Vysílač je zpravidla rozměrnější (aby pojal doplňující moduly) a konstruován pro umístění do pultu a držení knyplů mezi palcem a ukazovákem, typické je použití posuvných ovladačů.

Druhý konstrukční směr (oblíbený hlavně mezi Anglosasy) naopak nabízí vysílač již plně vybavený všemi přepínači a knoflíky pro další kanály a mixy. Tvar skříňky je přizpůsoben pro držení vysílače v ruce a řízení palci. Pulty se nepoužívají. Kromě toho jsou odlišnosti i v základní filosofii softwaru; pultová rádia obvykle mívají více předprogramovaných mixů doplnitelných vypínači a přepínači, zatímco u palcových se přepíná méně, zato se přednost dává co největšímu počtu volně programovatelných mixů. Zhruba se to kryje s německým přístupem: „co je psáno, to je dáno" a anglosasským: „take it easy".

Multiplex pro svoje nové RC soupravy (COCKPIT a rodina ROYAL EVO) vybírá přednosti obou zmíněných směrů. Skříňka je relativně menší a je konstruována pro držení v ruce i umístění do pultu, dovoluje umístění posuvných ovladačů a doplňování dalších ovládacích prvků.

Vzhledem ke košatosti programového vybavení se již nebudeme zabývat podrobným popisem možností Multiplexu COCKPIT MM, ale spíše se pokusíme vymezit hranice možností soupravy – pokud budou vaše požadavky vyšší, měli byste uvažovat o vysílači vyšší třídy.

MOTOROVÉ MODELY A MAKETY: COCKPIT má sedm kanálů, což může být limitující pro složitější makety s množstvím ovládaných funkcí a obří modely, kde jednu funkci (kormidlo) ovládá více serv. (Avšak mixem pro dvě serva na výškovku je vybaven!)
VĚTRONĚ: Pokročilé větroně s větším počtem serv v křídle mohou vyžadovat ještě další mixy pro plné využití možností modelu.
VRTULNÍKY: HELI program vyhoví pro běžné létání včetně autorotace; akrobatické létání a let na zádech, stejně jako některé typy mechanik si řeknou o vysílač vyšší třídy.

Vyšší střední třída

Se soupravou vyšší střední třídy by pokročilému rekreačnímu pilotovi nemělo ke štěstí scházet vůbec nic. Přibylo volně programovatelných mixů, které je možno nastavovat s vícebodovým průběhem, programy pro větroně a vrtulníky jsou již opravdu sofistikované. Méně náročný se spokojí s Hitecem ECLIPSE 7 nebo Multiplexem ROYAL EVO 7, pro náročnější (a movitější) piloty jsou tu Multiplex PROFI mc 3030, ROYAL EVO 9 a 12 s množstvím volně programovatelných mixů, větším počtem kanálů pro složité modely, možností individuálního nastavování (kalibrace) pohybu každého serva po pětibodové křivce (EVO 9 a 12), nastavení rychlosti pohybu serva atd.

Letadla pro soutěžní létání, složitější makety

Nezbývá, než doporučit zakoupení RC soupravy alespoň vyšší střední třídy. Jinak hrozí nebezpečí, že budete omezování absencí životně důležitého mixu, který vašim soupeřům umožní být rychlejší, obratnější, pilotovat přesněji. U obřích modelů budete určitě potřebovat větší počet kanálů a možnost individuálního nastavování serv ovládajících stejnou funkci (výškovka, křidélka atd.).

Optimální vyladění vrtulníku a akrobatické létání zase vyžaduje možnost nastavení vícebodového průběhu křivek předvolby plynu a kolektivu a pokročilé mixy pro spolupráci s moderními gyroskopy.

 

Rychlý odkaz do kategorie naleznete zde: http://www.rc-auta.eu/rc-auta/rc-soupravy-prijimace/

  • Využijte možnost doručení ZDARMA!