Expediční a crawler modely

Terénní modely, také nazývané jako Expediční nebo Crawlery jsou momentálně nejpopulárnějšími modely současnosti. Díky své všestrannosti sklízí úspěchy mezi všemi věkovými kategoriemi uživatelů. Pro mladé uživatele je expediční rc model dostupnější než např. pořízení pejska, nemusíte mu věnovat žádný čas, kupovat granule a venčit ho můžete, jen když se vám chce… Pro starší uživatele je to neskutečný relax, když si můžete odpočinout od všedních problémů při procházce lesem s modelem a vyhrát si s přejížděním nezdolatelných překážek. I senioři si zamilují pomalý pohyb s modelem v terénu a v přírodě, ne každému se chce se jít jen tak projít do lesa, ale pokud máte takový model doma, samo vás to donutí  jít s ním ven. Děti vás budou milovat, když jim model půjčíte u vody, nebo v blátě, jen tak se pomalu čvachtat a projíždět několikrát za sebou ten stejný úsek, který se stává každou chvíli méně průjezdným. 

Expediční modely 

Expediční modely jsou většinou realistické makety skutečných offroadů, se kterými si majitelé mnohdy vyhrají tak, že na fotkách model nelze rozeznat od skutečného vozu. Na karoserie expedičních modelů totiž existuje nespočet různých osvětlení, střešních nosičů, náhradních pneumatik, navijáků a hlavně maketových doplňků, jako jsou např. makety seker, makety rýčů, makety lékárniček, makety karimatky, makety hasičáků, makety kanistrů a mnoho dalších scale doplňků.  Viz naše nabídka… 

Ve směru realizace karoserie je nespočet možností, které můžete na svém modelu provést a tím se odlišit od ostatních. Na expedičním rc modelu samozřejmě nesmí chybět scale ochranné rámy, žebříky ale hlavně scale makety šeklů, makety tažných ok, makety háků, heverů, řetězů s háky. Viz naše nabídka…

Samotné podvozky expedičních modelů jsou mnohdy také svou konstrukcí hodně připomínající reálné terénňáky, mezi expedičáky jsou ze sériově vyráběných modelů nejznámější podvozky:

Tamiya CC-01 – jedná se o velmi povedený a kvalitní podvozek cenově dostupný téměř pro každého, jeho konstrukce je velmi povedená, modely se většinou dodávají jako stavebnice ve třech  různých provedeních rozvorů, délka rozvoru vždy souvisí s výběrem typu karoserie se kterou je stavebnice dodávána. 

Rozvory jde snadno měnit i později pokud se rozhodnete pro jiný typ karoserie, v tomto směru je podvozek velmi variabilní,  stejně tak tomu je i s náhradními díly na tento typ podvozku existuje obrovské množství náhradních i tuningových alu dílů, které umožňují úpravy pro lepší průchodnost terénem,  lepší zatáčení, zvýšení točivého momentu apod.

Video modelu Tamiya CC-01 v Akci https://www.youtube.com/watch?v=aYq4HFueynk

AXIAL SCX10 – podvozek, který v současné době nemá mezi sériově vyráběnými modely konkurenci, prvotřídní kvalita, výborné zpracování, maximální možné vybavení v dané cenové relaci vytváří z tohoto modelu jedničku na trhu. Dodávány jsou jak v RTR setech, tedy modely připravené k jízdě s hotovou karoserií.

Nebo také jako stavebnice určené k sestavení a doplnění o vlastní elektroniku. Výhodou stavebnic je vždy ten pocit že něco vytváříte, můžete si detailně prostudovat, jak dobře je model vymyšlen, co jak funguje a samozřejmě si vyhotovit karoserii dle svých představ, další výhodou stavebnic je ten fakt že výrobce vám ve stavebnici umožnil použít některý z tuningových dílů na daný typ podvozků, každá stavebnice obsahuje jinou formu bonusu, jako jsou např. lepší olejové tlumiče, kovové čtyřlinky držící zadní nápravu apod.

Video modelu AXIAL SCX10 v akci https://www.youtube.com/watch?v=2OHr81wg2uk

Ke stavebnicím je vždy potřeba dokoupit kompletní elektroniku, tedy: Elektromotor, doporučujeme zvolit motor s 55 závity – ten je vhodný pro pomalejší jízdu ale velkou sílu v terénu

Dále je pro expedice velmi důležitý elektronický regulátor rychlosti s automatickou brzdou v neutrální poloze, tak aby model v kopci stál na místě, samozřejmostí je aby byl obousměrný, tedy pro pohon vpřed i vzad. 

RC soupravy pro expediční rc auta si vždy většinou volí sám uživatel, můžeme však doporučit zakoupení minimálně tříkanálové rc soupravy, třetím kanálem totiž budete moci spínat např. přídavné světlomety, naviják, nebo servo pro natáčení zadní nápravy. Čím více kanálů tím více možností pro spínání dalších doplňkových zařízení. Velmi rádi vám pomůžeme vybrat vhodnou rc soupravu z naší široké nabídky volantových rc souprav…

Pohonný akumulátor a nabíječ…

Nejčastěji požívané akumulátory jsou NiMh nebo LiPo. Kapacita baterií se neustále zvyšuje, dnešní chytré nabíječe dokáží rozpoznat typ baterie a tomu automaticky přizpůsobit nabíjení. Vzhledem k tomu, že kapacity baterií se zvyšují, je dobré věnovat pozornost nabíječům. Levnější nabíječe nemají funkci autodetekce, nehlídají teplotu atd., a některé nabíjí baterie příliš dlouho. Investice do kvalitního nabíječe, který Vám dokáže nabít i baterie, které se budou vyrábět za dva roky se určitě vyplatí.

Crawler modely 

Naopak Crawlery jsou většinou velmi dobře propracované podvozky, které mají mnohdy samostatně hnané nápravy, tzn. dva motory, každý přímo na dané nápravě, konstrukčně jsou to podvozky tvořené tak aby mohli přejet téměř jakoukoliv překážku,  takže křížení jednotlivých náprav může být až 90°. Jsou to modely určené pro extrémní povrchy, vesměs pro pohyb po skalách, přes kořeny a klády, velké svahy apod. Tyto modely mnohdy vypadají jako monstra, nemají tak detailně propracované karoserie, protože u těchto modelů se předpokládá, že se občas sem tam model překulí přes střechu, nemají tyto karoserie téměř žádné maketové doplňky, které by při kolizi mohly odpadnout nebo se poškodit, samozřejmě vždy je na uživateli jak si svůj model vyšperkuje… 

Video nejčastěji prodávaného Crawlera Amewi Spirit v Akci https://www.youtube.com/watch?v=r0RVauiUEpw

 

Časté dotazy jsou na podvozek AXIAL WRAITH, není to čistokrevný Crawler, i když tak vypadá, je to něco mezi expedičním modelem, Crawlerem a Buggynou, Má karoserii tvořenou z rámů, velká kola, velké křížení náprav a tím velkou průjezdnost terénem, takže se tváří jako Crawler, avšak podvozek je konstrukčně hodně podobný expedičnímu modelu, přesto je vybaven výkonným motorem pro rychlejší jízdu což ho spíše staví do třídy buggyn. Každopádně je to teréňák každým coulem a proto je také jedním z nejprodávanějších ve své kategorii. Dostupný je v několika různých provedeních jak v  RTR verzi tak i ve stavebnici.

Video modelu Axial Wraith v akci https://www.youtube.com/watch?v=BsULJoqLVWw